SERVISNÍ TIPY

Pokud chcete svůj nový vůz FIAT udržovat stále ve skvělé kondici, doporučujeme využívat služeb některého z našich autorizovaných servisů. Zde se o váš vůz postarají zkušení a proškolení servisní technici, kteří vám nabídnou profesionální služby, náhradní díly speciálně vytvořené pro váš Fiat a díky vyspělým technologiím mohou snadno a rychle odhalit případné závady na vašem vozidle.

PRAVIDELNÁ SERVISNÍ PROHLÍDKA

Abyste zajistili správně fungování vašeho vozidla Fiat, je nezbytné dodržovat program pravidelných servisních prohlídek. Obsah a frekvence pravidelných prohlídek závisí na typu vozidla, jeho motorizaci, stáří, počtu ujetých kilometrů a na vašem stylu jízdy. Informace o intervalech servisních prohlídek naleznete v Záruční a servisní knížce vašeho vozu.

Nepravidelné výměny oleje nebo používání špatného typu zkracuje životnost vašeho motoru a zároveň se zvyšují náklady na údržbu a provoz. V našich servisech používáme vždy certifikované oleje pro váš motor, které vyhovují výkonnostním normám výrobce Fiat.

Pravidelná servisní prohlídka FIAT vždy obsahuje:

  • Výměnu motorového oleje a olejového filtru
  • Doplnění provozních kapalin (kromě paliva a kapaliny AD Blue, pokud není doplnění AD Blue předepsáno v plánu údržby)
  • Komplexní kontrolu vozidla
  • Diagnostiku řídících jednotek
  • Zkušební jízdu

ÚDRŽBA ELEKTROMOBILU

Koupí elektromobilu Fiat dáváte najevo svou důvěru v technologické know-how společnosti Fiat. Totéž by mělo platit i pro údržbu: svěřte ji odborníkům autorizované servisní sítě Fiat, která jako jediná nabízí profesionální poprodejní péči o váš velmi moderní vůz.

Váš elektromobil je zosobněním nejmodernějších technologií a vyžaduje, aby jeho údržbu prováděli odborníci, kteří jsou speciálně proškoleni a mají vhodné vybavení pro jeho specifickou údržbu. Zaměstnanci autorizovaných servisů absolvují průběžná školení, aby dokonale zvládli všechny servisní úkony, které je třeba u elektromobilů provádět. To vše zajistí dlouhou životnost a bezpečnost vašeho vozu. Nepodstupujte zbytečné riziko a údržbu svého elektromobilu přenechte autorizovanému opravci v servisní síti Fiat, který ho dokonale zná.

S elektromobilem Fiat změníte svůj pohled na servis automobilů: je jednodušší, výrazně levnější a přispívá k pohodlí každodenního provozu.

S údržbou vašeho elektromobilu je spojeno mnoho výhod:

  • Vyznačuje se mnohem snadnější údržbou než vůz se spalovacím motorem – nemusíte myslet na výměnu oleje a olejových filtrů a není nutné se zatěžovat výměnou spojky či kontrolou výfukové soustavy. To znamená, že nemusíte do servisu jezdit tak často.
  • Nižší opotřebení dílů, jako jsou například brzdy.
  • Méně náročná kontrola na STK.
  • Údržba elektromobilu je až o 40 % levnější ve srovnání s vozem vybaveným spalovacím motorem.

Doporučujeme, abyste pečlivě dodržovali plán údržby předepsaný speciálně pro váš vůz.

ČIŠTĚNÍ KLIMATIZACE NEBO DEZINFEKCE KABINY

Klimatizace v kabině zajišťuje stálou komfortní teplotu a příjemnou atmosféru, což přispívá k vyššímu pohodlí řízení. Klimatizace rovněž napomáhá bezpečnosti tím, že zajistí rychlé odmlžení či odmrazení skel a tím zlepšuje výhled.

Pro správné fungování klimatizace je potřeba provádět její pravidelnou údržbu, abyste zamezili zanesení kabinového filtru a množení bakterií a mikrobů. Pylový filtr zadržuje nečistoty a odstraňuje většinu škodlivin, jednou ročně ho proto nechte vyměnit.

Čištěním klimatizace se rozumí vyčištění vzduchového okruhu za pomoci speciálního spreje, který odstraní veškeré mikroorganismy z klimatizace a lehce provoní interiér vašeho vozu. Umožňuje optimální údržbu systému klimatizace, jeho plnou výkonnost a zvyšuje životnost výparníku. Servisní technik také může provést dezinfekci kabiny. To znamená vydezinfikování prostoru pro cestující za pomoci speciálního spreje, který na dlouhou dobu předchází vzniku zápachu a udržuje optimální výkon klimatizace. Také odstraňuje bakterie (způsobující alergie), mikroby a nepříjemné pachy.

KONTROLA STAVU A DOBITÍ AKUMULÁTORU

Vše začíná baterií! Ta zajišťuje start motoru a dodávku energie dalším zařízením, která ji potřebují ke svému provozu: světla, alarm, vyhřívání, stěrače, palubní počítač… Extrémní teploty mají negativní vliv na životnost akumulátoru a snižují vodivost elektrolytu (směs vody a kyseliny). Baterie je slabá a její stav se zhoršuje. Pokud není v dobré kondici, hrozí, že nenastartujete!

Nechte si akumulátor vždy před létem i zimou zkontrolovat – v tomto období je nejvíc namáhaný. Autorizovaný servis Fiat ho prověří pomocí speciálního testeru a případně zajistí jeho dobití.

Manipulace s baterií může být nebezpečná, kyselina v ní obsažená je velmi škodlivá pro životní prostředí. Váš autorizovaný servis Fiat se zavazuje váš starý akumulátor převzít a postarat se o jeho ekologickou likvidaci.

PNEUMATIKY

Pneumatiky jsou jediným spojením mezi vozem a silnicí. Závisí na nich vaše bezpečnost a bezpečnost vašich spolucestujících. Zkontrolujte si tlak v pneumatikách nejméně jednou za měsíc a nezapomínejte ani na rezervní kolo. Podhuštění zkracuje životnost pneumatik, zvyšuje spotřebu paliva a zhoršuje přilnavost k vozovce. Sledujte opotřebení běhounu: hloubka vzorku nesmí být menší než 1,6 mm. Pneumatiky se mohou předčasně opotřebovávat kvůli špatné geometrii. Jejich výměnu vždy svěřte odborníkovi.

Když průměrná denní teplota klesne pod 7 °C, doporučuje se výměna letních pneumatik za zimní. V zimním období, tzn. od 1. listopadu do 31. března, je v České republice podle zákona povinnost mít na voze zimní pneumatiky. Vozidla do 3,5 t musí mít vzorek na zimních pneumatikách minimálně 4 mm. Zimní pneumatika je vyrobena ze speciální směsi gumy, má minimálně 5krát silnější kostru a uzpůsobený vzorek. To umožňuje zachovat jízdní kvality vozu v zimních měsících, dobrou přilnavost na chladném nebo vlhkém povrchu a lepší odvádění vody nebo tajícího sněhu.

Při každé výměně pneumatik doporučujeme nechat si v autorizovaném servisu Fiat seřídit geometrii přední nápravy a sbíhavosti. Při nedokonalém seřízení vždy dochází k rychlejšímu a nerovnoměrnému opotřebení pneumatik.

Dopřejte svému vozu péči odborníků, díky které budete mít vždy radost a požitek z jízdy.

VÝMĚNA ČELNÍHO SKLA

Čelní sklo je jedním ze základních bezpečnostních prvků vašeho vozidla. Musí zaručit dobrou viditelnost, chránit cestující před vnějšími vlivy a zároveň být odolné proti odlétávajícím kamínkům.

Kdy nechat vyměnit čelní sklo?
Výměna čelního skla je nezbytná v případě velkých prasklin a štěpin, při zhoršené viditelnosti nebo při porušení struktury skla. Nesmí se opravovat žádné poškození v zorném poli řidiče, hvězdicová prasklina větší než pětikorunová mince nebo současně více než 2 poškození na čelním skle. Pro výměnu vždy doporučujeme použít originální náhradní díly kvůli kalibraci asistenčních systémů.

Kalibrace asistenčních systémů
Dnešní moderní vozidla obsahují různé bezpečnostní a asistenční systémy, které spoléhají na informace z kamer a senzorů umístěných v blízkosti nebo přímo na čelním skle, proto je nutné tyto senzory při výměně čelního skla kalibrovat. Kalibrace zajišťuje, že kamery, radary a další systémy budou správně snímat okolí a poskytovat údaje pro bezpečnostní systémy vozidla, například pro rozpoznávání dopravních značek, sledování jízdního pruhu, detekci překážek atd. Pokud by kalibrace nebyla provedena správně, mohou tyto systémy selhávat, což může vést k riziku nehod, nesprávným varováním nebo dokonce nefunkčnosti bezpečnostních systémů.

ÚDRŽBA STĚRAČŮ

Stěrače jsou důležitým prvkem výbavy, který ovlivňuje vaši bezpečnost a komfort jízdy.

Proč dochází k opotřebení stěračů?
Kvalita stírání závisí především na stavu gumové stírací lišty. Lišta je citlivá na teplo i chlad a stárne i v případě, že stěrače nepoužíváte. Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření, nepříznivé klimatické podmínky, znečištění a náhlé změny teploty zhoršují stav gumové lišty a snižují kvalitu stírání. Je-li čelní sklo namrzlé, mohou se při aktivaci stěračů gumové lišty poničit nebo i roztrhat.

Jaká rizika představují opotřebované stírací lišty?

  • Nižší viditelnost – viditelnost je horší, především pak v noci, v mlze nebo jemném dešti (dochází k deformaci světelných paprsků).
  • Menší soustředěnost nebo nadměrná únava spojená s narušeným výhledem a hlukem.
  • Poškrábání čelního skla.

Doporučení k údržbě:

  • Před spuštěním stěračů věnujte dostatek času odstranění námrazy na čelním skle. • Pokud je to možné, neparkujte dlouhodobě na prudkém slunci nebo stěrače zakryjte.
  • Zkontrolujte, že je v nádobce na kapalinu do ostřikovačů dostatek kapaliny a že otvory ostřikovačů nejsou ucpané.
  • Stěrače vyměňte při prvních náznacích opotřebení, minimálně však jednou ročně.

Zadní stěrač je také důležitý!
Zadní stěrač ovlivňuje zpětný výhled z vozu. Optimální výhled dozadu vám umožňuje bezpečněji manévrovat s vozem. Stejně jako přední stěrače, jednou za rok je potřeba vyměnit i zadní stěrač, i když nevykazuje známky opotřebení. Zkontrolujte stav zadního stěrače v okamžiku, kdy měníte přední stěrače.